Надання юридичної консультації безкоштовно або на платній основі?

Під час спілкування з Клієнтами дуже часто чую запитання стосовно вартості юридичної консультації (платна або безоплатна).

Непоодинокими є випадки, коли людина одразу починає викладати суть питання, проблеми, спору та просить надати обгрунтовану, інколи навіть із посиланням на законодавство, відповідь. При цьому, не запитуючи у адвоката, а чи надає він правову допомогу на платній основі, чи ні ?‍♂️

У соціальних мережах одні юристи надають безкоштовні юридичні консультації, а інші беруть певну грошову суму, мотивуючи тим, з-поміж іншого, що вони не для того навчались 5 років в юридичному університеті та ще кілька років отримували практичний досвід, щоб у подальшому безкоштовно ділитись своїми знаннями ?.

?‍♂️ Особисто я вважаю, що юридична консультація, крім попередньої консультації, повинна надаватись виключно на платній основі. Чому❓

1️⃣ Надання консультацій і роз’яснень з правових питань відноситься до видів адвокатської діяльності (інших видів правової допомоги).

Простими словами, надання юридичної консультації це така ж робота, як і складання заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.

2️⃣ Надаючи юридичну консультацію адвокат витрачає свій час ⏳, а час - це гроші ?!

Формування Клієнтом предмета та цілі звернення, з'ясування певних обставин, поставлення уточнюючих запитань і, у подальшому, надання юридичної консультації займає чимало часу. І це за умови, що ситуація, яку описав Клієнт є нескладною в юридичній площині. Зовсім іншою є ситуація пов'язана із роз’ясненням складних правових питань.

3️⃣ Отримання професійної юридичної консультації є найважливішим етапом вирішення правової проблеми/спору.

? В одній своїй публікації я наголошував на важливості юридичної консультації - http://advocatus.com.ua/yuridichna-konsultatsya

? Неправильно вибраний спосіб захисту прав, неповідомлення про необхідність зібрання доказів, невірне застосування законодавства або інші неправильні дії, поради можуть призвести до негативних наслідків.
? Окрім того, на жаль, в наших реаліях, одне - це закони ?, і зовсім інше - їх правозастосування. У зв'язку з чим, адвокату для надання юридичної консультації потрібно проаналізувати не лише законодавство, а й практику Верховного Суду ⚖️, яка до того ж постійно змінюється.
☝️ Тобто, отримання бажаного результату, якого прагне Клієнт безпосередньо залежить від правильного аналізу правового питання, спору.

4️⃣ Отримавши юридичну консультацію, Клієнт отримує певне благо (відповідь на важливі питання, варіанти виходу із складної ситуації, поради стосовно захисту прав у майбутньому та ін.), на яке вправі розраховувати і адвокат.

Також, у деяких випадках, Клієнту достатньо лише отримати обгрунтовану консультацію, щоб у подальшому самостійно здійснити захист своїх прав.

⚠️ Враховуючи вищезазначене, якщо питання Клієнта, з юридичної точки зору, є явно нескладним, то адвокату бажано надати відповідь на нього безкоштовно. Однак, в інших випадках, надання юридичної консультації повинне відбуватись на платній основі.

? З повагою, адвокат Гагарський Артем Павлович!

? (095) 704-80-03