Сплата ЄСВ сплячими ФОП

"Сплячі" ФОП (фізичні особи-підприємці) - особи, які у минулому зареєструвались фізичними особами-підприємцями, проте, у подальшому, не здійснювали підприємницької діяльності як ФОП, не отримували дохід (прибуток) від неї та які все ще перебувають на обліку у податковому/пенсійному органі. 

У зв'язку з тим, що "Сплячі" ФОП не отримували дохід (прибуток) від провадження своєї підприємницької діяльності, то вони не зобов'язані були сплачувати податки/збори. 

Однак, з 01.01.2017 року були внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до яких "Сплячі" ФОП зобов'язані були сплачу єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не менше мінімального страхового внеску на місяць. Мінімальний страховий внесок на місяць у 2017 році становив - 704 грн., у 2018 році - 819,06 грн., у 2019 році - 918,06 грн., у 2020 році - 1039,06 грн.

Звісно, переважно більшість "Сплячих" ФОП і гадки не мала про те, що з 01.01.2017 року вони повинні були здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску не нижче мінімального розміру. 

У подальшому, через несплату "Сплячими" ФОП єдиного внеску, податковий орган почав направляти таким особам вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, в яких вказував розмір заборгованості.

Якщо Ви отримали вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, то перше що Вам необхідно зробити - це звернутись до податкового адвоката, який надасть вичерпну консультацію, повідомить про шляхи вирішення спору та попередить про можливі ризики. 

Друге, що Вам необхідно зробити - зайти до Автоматизованої системи виконавчих проваджень та перевірити, чи не були стосовно Вас відкриті виконавчі провадження на підставі вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

Третє, що Вам необхідно зробити - звернутись до податкового органу та з'ясувати скільки стосовно Вас було винесено вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску з 01.01.2017 року. 

Пам'ятайте, якщо протягом наступних базових звітних періодів сума боргу (недоїмки) зросла, то податковий орган виносить вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на суму зростання боргу. 

Наприклад, якщо податковий орган виніс Вам вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 01.05.2018 року, а у подальшому сума боргу (недоїмки) зростала, то контролюючий орган винесе ще одну вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на суму зростання боргу.

Отримавши вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску Ви маєте право протягом 10 днів оскаржити її в адміністративному або у судовому порядку. 

Оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у судовому порядку.

Нижче наведу кілька підстав для скасування у судовому порядку вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

1. Якщо Ви є "Сплячою" ФОП, але працювали офіційно як найманий працівник на будь-якому підприємстві, установі, організації або у іншої фізичної особи-підприємця та за Вас (застраховану особу) був сплачений єдиний внесок Вашим роботодавцем (страхувальником), то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок ще й за себе як за фізичну особу-підприємця. 

У постанові Верховного суду від 04.12.2019 року по справі № 440/2149/19 (провадження № К/9901/28514/19), Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.

2. Якщо Ви відноситесь до осіб, які відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільнені від сплати єдиного внеску, то Ви не зобов'язані його сплачувати. 

Особи звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

3. Якщо Ви були зареєстровані як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа до 2004 року і після 2004 року не подавали державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про Вас як ФОП до Єдиного державного реєстру та для заміни свідоцтва про державну реєстрацію на свідоцтво про державну реєстрацію єдиного зразка або для отримання такого свідоцтва, то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

4. Якщо Ви припинили свою підприємницьку діяльність до 2004 року і після 2004 року у Єдиному державному реєстрі відсутні інформація про Вас як про ФОП, то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

5. Якщо у Єдиному державному реєстрі відсутні інформація про Вас як про ФОП, то Ви не є ФОП і не зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Зверніть увагу, що скасування у судовому порядку вимоги/вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, без зобов'язання здійснити коригування в інтегрованій картці платника єдиного внеску - не дасть очікуваного результату. 

Пам'ятайте, що скасування судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску не змінить того факту, що у Вашій Інтегрованій картці платника єдиного внеску буде наявна сума боргу (недоїмки) та у наступних базових звітних періодах, коли сума боргу зросте, то податковий орган знову винесе вимогу про сплату боргу недоїмки і навряд чи на суму зростання боргу. 

У зв'язку з чим, з метою належного захисту Ваших прав у позовній заяві необхідно також просити суд "зобов'язати податковий орган здійснити коригування відомостей в особовій картці платника Єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування шляхом виключення з неї відомостей про наявність у Вас боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску за відповідний період". 

Податковий адвокат у Дніпрі допоможе Вам вибрати правильний (з точки зору закону) шлях вирішення податкового спору, визначить алгоритм дій у тій чи іншій ситуації, докладе максимум зусиль для отримання позитивного результату для клієнта. 


Якщо у Вас не має часу на візит до юриста з питань оподаткування, то Ви можете отримати професійну юридичну допомогу як у Дніпрі, так і по всій Україні - онлайн (консультація, складання позовної заяви і ін.).

Адвокат онлайн - це зручно та економно.