Сплата ЄСВ сплячими ФОП

Оскарження «сплячими» фізичними особами-підприємцями вимоги податкового органу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску! ?

"Сплячі" фізичні особи-підприємці - особи, які у минулому зареєструвались фізичними особами-підприємцями, проте, у подальшому, не здійснювали підприємницької діяльності як ФОП, не отримували дохід (прибуток) від неї та які все ще перебувають на обліку у податковому/пенсійному органі.
У зв'язку з тим, що "сплячі" фізичні особи-підприємці не здійснювали підприємницької діяльності та не отримували дохід (прибуток) від неї, то відповідно до вимог законодавства вони не зобов'язані були сплачувати податки/збори.
❗️ Однак, з 01.01.2017 року ситуація змінилась і до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" були внесені зміни, відповідно до яких "сплячі" фізичні особи-підприємці зобов'язані були сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не менше мінімального страхового внеску на місяць. Мінімальний страховий внесок на місяць у 2017 році становив - 704 грн., у 2018 році - 819,06 грн., у 2019 році - 918,06 грн., у 2020 році - 1039,06 грн.

Звісно, переважна більшість фізичних осіб-підприємців і гадки не мала про те, що з 01.01.2017 року вони повинні були здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску не менше мінімального страхового внеску на місяць.

У подальшому, через несплату фізичними особами-підприємцями єдиного внеску, податковий орган почав виносити вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску та направляти їх на адресу фізичних осіб-підприємців.

Що ж робити, якщо Ви отримали від податкового органу вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску❓

1️⃣ звернутись до податкового адвоката ☝️, який надасть вичерпну консультацію, повідомить про шляхи вирішення спору та попередить про можливі ризики.
2️⃣ звернутись з письмовою заявою до податкового органу, в якій попросити контролюючий орган надати інформацію щодо наявності винесених стосовно Вас усіх вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску та інформацію щодо їх направлення/вручення. Оскільки, оскаржувати доведеться всі вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

3️⃣ зайти до Автоматизованої системи виконавчих проваджень та перевірити, чи не були стосовно Вас відкриті виконавчі провадження на підставі вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

4️⃣ оскаржити вимогу/вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

⚠️ Пам’ятайте, що відповідно до вимог законодавства Ви маєте право оскаржити вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску протягом 10 днів з дня її отримання в адміністративному або у судовому порядку. 

Якщо Ви не отримували вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, а дізнались про неї, наприклад, від державної виконавчої служби, то Ви можете просити поновити строк на її оскарження. 

✅ Адміністративне оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску здійснюється шляхом подання скарги до вищестоящого органу.
Даний спосіб оскарження не дуже ефективний, оскільки, ДПС України достеменно відомо про практику Верховного Суду щодо незаконності (за певних обставин) вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, однак, контролюючий орган не вчиняє жодних дій з метою відкликання незаконних вимог. Більше того, ДПС України не дивлячись на практику Верховного суду все одно вважає, що сплячі фізичні особи-підприємці зобов’язані сплачувати єдиний внесок.

✅
Оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у судовому порядку здійснюється шляхом подання позовної заяви до окружного адміністративного суду ⚖️

❗️ Деякі підстави для скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у судовому порядку:

? Якщо Ви були зареєстровані як фізична особа-підприємець, не здійснювали підприємницької діяльності і не отримували дохід (прибуток) від неї, але працювали офіційно як найманий працівник на будь-якому підприємстві, установі, організації або у іншої фізичної особи-підприємця та за Вас (застраховану особу) сплачувався єдиний внесок Вашим роботодавцем (страхувальником), то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок ще й за себе як за фізичну особу-підприємця.
Аналогічний висновок зазначений у постанові Верховного суду від 04.12.2019 року по справі № 440/2149/19.

? Якщо Ви були зареєстровані як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа до 2004 року і після 1 липня 2004 року не подавали державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про Вас як фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру, то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок. Оскільки, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація про Вас як про фізичну особу-підприємця, то Ви не є фізичною особою-підприємцем та як наслідок не є платником єдиного внеску.

Аналогічний висновок зазначений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.07.2020 року по справі № 260/81/19.

☝️ Залежно від обставин конкретної справи можуть бути й інші підстави для оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

⚠️
Зверніть увагу, що скасування у судовому порядку вимоги/вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, без зобов'язання здійснити коригування в інтегрованій картці платника єдиного внеску - не дасть очікуваного результату.
Пам'ятайте, що скасування судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску не змінить того факту, що у Вашій Інтегрованій картці платника єдиного внеску буде наявна сума боргу (недоїмки) та у наступних базових звітних періодах, коли сума боргу зросте, то податковий орган знову винесе вимогу про сплату боргу недоїмки і навряд чи на суму зростання боргу.

❗️У зв'язку з чим, з метою належного захисту Ваших прав у позовній заяві необхідно також просити суд "зобов'язати податковий орган здійснити коригування відомостей в особовій картці платника Єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування шляхом виключення з неї відомостей про наявність у Вас боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску за відповідний період".

‼️ З-поміж іншого, борг (недоїмку) з єдиного внеску можна списати відповідно до п. 9-15 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до п. 9-15 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", фізичні особи-підприємці мають право до 31.08.2020 року на списання сум недоїмки (боргу) з єдиного внеску за період з 01.01.2017 року по 03.06.2020 року, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки.

Право на списання мають: 

☑️ фізичні особи - підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування; 

☑️ особи, які провадять незалежну професійну діяльність, 

⚠️ та за умови, що вищезазначені особи за період з 01.01.2017 року по 03.06.2020 року не отримували дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

? Для списання боргу з єдиного внеску фізичним особам-підприємцям до 31.08.2020 року необхідно подати: 

? державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за формою № 1, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5;
? до податкового органу:

- звіт з єдиного внеску за 2017 рік (форма № Д-5) за формою встановленою Наказом Міністерства фінансів № 441 від 11.04.2016;

(однак, районні ДПІ вважають, що потрібно подавати звіт з ЄВ за 2017 рік за формою встановленою Наказом Міністерства фінансів № 511 від 15.05.2018, оскільки звіт за старою формою вони нібито не можуть внести у податкову базу)

- звіти з єдиного внеску за 2018, 2019, 2020 роки (форма № Д-5) за формою встановленою Наказом Міністерства фінансів № 511 від 15.05.2018;

- заяву про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

Звіти форми № Д-5 за 2017-2019 роки подаються до контролюючого органу з позначкою "початковий", а звіт форми № Д-5 за 2020 рік подається до контролюючого органу з позначкою "ліквідаційний".

При заповненні звітів форми № Д-5 за 2017 рік графи Таблиці 1 не заповнюються. При заповненні звітів форми № Д-5 за 2018, 2019, 2020 роки графи 4 і 6 Таблиці 1 не заповнюються, а проставляється лише категорія застрахованої особи.

❗️ Якщо ви припинили свою підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець до 03.06.2020 року, але маєте борг з єдиного внеску за період з 01.01.2017 року по 03.06.2020 року, який вами самостійно не сплачений або не стягнений виконавчою службою, то все одно раджу звертатись до контролюючого органу за місцем обліку з заявою про списання сум недоїмки із єдиного внеску, якщо ви відповідаєте вищенаведеним умовам.

? Якщо Ви звертались до податкового органу з заявою про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску, але отримали відмову, то залежно від причин відмови, також раджу звертатись до суду із позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення контролюючого органу щодо відмови у списанні боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

Р.S. Якщо необхідна допомога в оскарженні вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску або допомога у списанні боргу з єдиного внеску - звертайтесь ?.

Податковий адвокат у Дніпрі допоможе Вам вибрати правильний (з точки зору закону) шлях вирішення податкового спору, визначить алгоритм дій у тій чи іншій ситуації, докладе максимум зусиль для отримання позитивного результату для клієнта. 


Якщо у Вас не має часу на візит до юриста з питань оподаткування, то Ви можете отримати професійну юридичну допомогу як у Дніпрі, так і по всій Україні - онлайн (консультація, складання позовної заяви і ін.).

Адвокат онлайн - це зручно та економно.