Законодавством України не передбачено обов`язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу.

☝️ Законодавством України не передбачено обов`язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу.

⚖️ До такого висновку дійшла колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду у постанові від 01.09.2020 року по справі № 686/6276/19 (провадження № 61-3604 св 20) ?

http://reyestr.court.gov.ua/Review/91366709

? Обставини справи.

✅ У березні 2019 року особа (позивач) звернулася до суду з позовом до комунального підприємства «Управляюча муніципальна компанія» «Центральна» Хмельницької міської ради, в якому просила зобов`язати комунальне підприємтсво виключити з обліку по її особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири за період до 03 серпня 2018 року.

✅ В обґрунтування позовних вимог особа зазначила, що згідно з договором купівлі-продажу від 03 серпня 2018 року вона є власником квартири.

✅ 06 листопада 2018 року на її письмове звернення отримала від КП «УМК «Центральна» Хмельницької міської ради відповідь про те, що заборгованість за спожиті послуги за вказаною квартирою станом на 01 листопада 2018 року складала 5 368,74 грн.

✅ Вказувала, що КП «УМК «Центральна» Хмельницької міської ради безпідставно нарахувало їй заборгованість попередніх власників квартири, яка виникла до моменту придбання нею квартири.

? Позиція Верховного суду.

☑️ Згідно із статтями 66, 67, 162 Житлового кодексу Української РСР та пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони ФАКТИЧНО КОРИСТУВАЛИСЯ НИМИ.

☑️ Новий власник майна не ЗОБОВ`ЯЗАНИЙ ПОВЕРТАТИ БОРГИ ПОПЕРЕДНЬОГО ВЛАСНИКА, якщо суд установить, що він не брав на себе обов`язку з їх сплати. Договори про надання послуг не обтяжують майна, тому за відсутності відповідної умови в договорі щодо відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти в задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник.

☑️ Посилання КП «УМК «Центральна» Хмельницької міської ради на частину 3 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» є безпідставним.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх обов’язків попереднього власника як співвласника.

Тлумачення наведеної норми права у системному зв`язку з вищеприведеними нормами надає можливість дійти висновку про те, що у даному випадку йдеться про перехід від попереднього власника до нового власника обов`язків саме як співвласника багатоквартирного будинку, передбачені законом, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальні послуги.

❗️ Отже, діючим законодавством не передбачено обов`язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу.


? З повагою, адвокат Гагарський Артем Павлович!??
☎️ (095) 704-80-03