Якщо предмет іпотеки не в повному обсязі придбаний за рахунок кредиту, то виселити без надання іншого житла не можна

Такого висновку дійшов КЦС ВС у справі № 295/4514/16-ц за позовом банку до іпотекодавця про виселення.
У забезпечення зобов’язань за кредитним договором відповідач надав в іпотеку квартиру, ¼ частина якої належала йому з 2002р., а ¾ було придбано у 2007р. за рахунок кредиту. Рішенням суду звернуто стягнення на вищевказане майно шляхом продажу.

Розглянувши справу, КЦС звернув увагу на наступне:
✔️ Ч.2 ст.109 ЖК УРСР встановлює неможливість виселення із іпотечного житлового приміщення, придбаного не за рахунок кредиту, без надання іншого постійного житла.
✔️ Допускається виселення без надання іншого житла при зверненні стягнення на житлове приміщення, придбане за рахунок кредиту. Враховуючи, що у даній справі предмет іпотеки не повністю придбаний за кредитні кошти, КЦС висловив таку правову позицію:
✔️ Згідно з гл.26 ЦК частка в праві спільної часткової власності, що належить кожному співвласнику, виступає не як частина речі або право на неї, а як частина права на всю річ як єдине ціле.
✔️ Отже, право спільної часткової власності поширюється на все спільне майно, а частка в праві такої власності не є конкретною часткою майна. Частка в праві спільної часткової власності та жиле приміщення є окремим об'єктом цивільних прав.
✔️ Тлумачення ч.2 ст.109 ЖК УРСР з урахуванням ст.379, гл.26 ЦК свідчить, що виселення без надання іншого житла відбувається, якщо саме це житлове приміщення придбане за кредитні кошти. У разі, якщо за рахунок кредиту набуто інший об'єкт цивільних прав (частку в праві спільної часткової власності), а не житлове приміщення, що передано в іпотеку, то виселення без надання іншого постійного житла не допускається.