Як стягнути заподіяні збитки у разі залиття квартири сусідами.

Відповідь на таке питання надав Касаційний цивільний суд у справі № 686/11256/16-ц за позовом про відшкодування збитків та моральної шкоди.
Позивачка зазначила, що її квартиру було залито внаслідок витоку теплоносія з системи опалення в квартирі, належній відповідачам.
На підтвердження факту залиття надала акт, складений членами комісії: інженером, майстром, слюсарем-сантехніком та затверджений начальником ЖЕД, з яким також ознайомлені і мешканці обох квартир.

Розглянувши справу, КЦС дійшов важливих висновків:
✔️ Цивільне законодавство в деліктних зобов’язаннях передбачає презумпцію вини заподіювача шкоди. Тож саме на відповідача покладено обов'язок доведення відсутності його вини.
✔️ Згідно з п.11 Правил користування приміщеннями житлових будинків власники, наймачі приміщень житлових будинків несуть відповідальність згідно із законодавством.
Власник повинен утримувати своє майно. Невиконання цього обов’язку, якщо результатом є нанесення шкоди іншим, тягне за собою відшкодування власником збитків (ч.4-5 ст.319 ЦК).

Важливо, що КЦС визнав наданий позивачкою акт належним і допустимим доказом. Також зазначив, що він є первинним документом, який засвідчує факт події і тому не може ґрунтуватися на інших документах.
Оскільки у справі позивачка довела розмір завданої шкоди, протиправність дій відповідачів, причинний зв’язок між ними, що призвело до залиття квартири, КЦС дійшов висновку, що завдана шкода підлягає відшкодуванню відповідачами.

❗️ Отже, у разі залиття квартири сусідами звертатися до суду варто! При цьому доказом, який допоможе довести вину заподіювача шкоди, буде відповідний акт, затверджений начальником ЖЕД.