Щодо підстав для визнання нещасного випадку пов'язаного з виробництвом

Позов саме такого змісту був розглянутий КЦС у справі № 635/3143/17 .

Під час виконання позивачем трудових обов’язків охоронця, комбайнер завдав йому тілесних ушкоджень, що призвели до інвалідності. 

На думку судів першої та апеляційної інстанцій, позивач не довів, що випадок стався на роботі, а погіршення стану здоров’я є наслідком ушкоджень на робочому місці. 

КЦС із такими висновками не погодився та зауважив, що випадки, пов’язані із завданням тілесних ушкоджень або вбивство працівника під час виконання трудових обов’язків визнаються пов’язаними з виробництвом, крім тих, що сталися з особистих мотивів (п.16 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, профзахворювань і аварій на виробництві):
✔️ Вказівка у вироку на те, що тілесні ушкодження заподіяно в ході конфлікту на ґрунті особистих неприязних відносин не свідчить про наявність підстав для невизнання випадку пов’язаним з виробництвом, оскільки конфлікт спричинили претензії до охорони автомобіля.
✔️ До особистих мотивів відносять помсту, ревнощі, боягузтво, жорстокість, кар’єризм, заздрість та інші почуття, захопленість певними предметами чи діяльністю.
✔️ Конфлікт на ґрунті претензій до неналежного виконання трудових обов’язків охоронцем свідчить про відсутність підстав для застосування виключень згідно з п.16 Порядку. Тож ВС дійшов висновку, що позивач, перебуваючи на робочому місці на території підприємства, за безпечність умов праці якого відповідає роботодавець, внаслідок небезпечного виробничого фактора - агресивних дій працівника, що сталися у процесі виконання трудових обов’язків, отримав тілесні ушкодження. Отже, нещасний випадок пов'язаний з виробництвом.