Присутність матері при зустрічах батька з дочкою не обмежують права батька та дитини на безперешкодне особисте спілкування

? Обставини справи ?

? 23 квітня 2015 року Особа_1 та Особа_2 зареєстрували шлюб, від якого у них народилася дочка. Сторони припинили шлюбні відносини та проживають окремо, дитина проживає разом зі своєю матір`ю - ОСОБА_2.

? Між Особа_1 та Особа_2 виникають непорозуміння щодо порядку участі батька - ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дитиною, у зв`язку з чим позивач (батько) звертався до Служби у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради із заявою про встановлення графіку зустрічей із дочкою.

? Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 04 жовтня 2018 року №1066 «Про встановлення порядку участі батькам у вихованні дітей» позивачу встановлено наступний порядок участі у виховані дочки: вівторок, четвер з 18:00 год. до 20:00 год., неділя з 11:00 год. до 13:00 год.

? Оскільки відповідач (мати) неодноразово без достатніх підстав не виконувала дане рішення та позбавляла батька можливості бачитись з дочкою, позивач звернувся до суду.

? Законодавство!

✅ Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини (ст. 7 СК України).

✅ Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли це право обмежене законом (ст. 153 СК України).

✅ Питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини (ст. 157 СК України).

✅ Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, другий із батьків має право звернутись до суду з позовом про усунення цих перешкод (ст. 159 СК України).

? Позиція Верховного Суду!

⚖️ Про доцільність спілкування позивача з дитиною у вівторок і четвер кожного тижня з 18:00 до 20:00 год. у присутності матері за місцем проживання дитини, або за попередньою домовленістю з матір`ю дитини - за іншим місцем, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив із конкретних обставин справи: віку дитини - повних три роки, та спілкування та догляду у вечірній період доби.

⚖️ При визначенні прядку участі батька у вихованні дитини суд у першу чергу, виходив із найкращих інтересів дитини, які мають пріоритет над інтересами батьків.

⚖️ Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у разі зміни обставин, пов`язаних із віком дитини, при наявності спору між батьками, позивач не позбавлений можливості згідно вимог статі 158 СК України звернутись до органу опіки та піклування для встановлення способів участі у вихованні дитини або згідно статті 159 СК України звернутись до суду про визначення іншого способу його участі у вихованні дитини.

⚖️ Доводи касаційної скарги наведений висновок суду не спростовують, оскільки присутність матері при зустрічах позивача з дочкою не обмежують права батька та дитини на безперешкодне особисте спілкування.

? Повний текст постанови Верховного Суду від 03.11.2020 року по справі № 344/20732/18 ?
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92692137

? З повагою, адвокат Гагарський Артем Павлович!
? (095) 704-80-03