Чи зобов'язаний водій, після зупинки транспортного засобу пред'являти на вимогу поліцейського для перевірки документи, зазначені у пункті 2.1 Правил дорожнього руху України?

? ✅ Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII (далі – ЗУ № 3353-XII ) вказано, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

✅ Статтею 16 ЗУ № 3353-XII визначено основні права та обов'язки водія транспортного засобу, якими, зокрема вказано, що водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

✅ Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306 «Про правила дорожнього руху» (далі - ПДР України) зазначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

✅ Пунктом 2.1 ПДР України встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб; чинний страховий поліс.

✅ Згідно із п. 2.4 ПДР України, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також, з-поміж іншого, пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1.

? Колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду ⚖️ у постанові від 25 вересня 2019 року по справі № 127/19283/17 ? http://reyestr.court.gov.ua/Review/84494023 зазначила про те, що право органів Національної поліції перевіряти наявність посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб кореспондується із обов`язком водія мати при собі та на вимогу працівника поліції пред`явити такі документи.

Також, колегія суддів у даній постанові дійшла висновку про те, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та пред`явити на вимогу поліцейського для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1 незалежно від того, чи була зупинка транспортного засобу законною, чи ні.

? ? Проте, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 32 Закону "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII, поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, з-поміж іншого у випадках, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав).

? Пунктом 1-9 частини 1 статті 35 ЗУ «Про Національну поліцію» визначено вичерпний перелік випадків, які надають право поліцейському зупиняти транспортний засіб. Однією із підстав для зупинки поліцейським транспортного засобу є порушення водієм Правил дорожнього руху України.

? Згідно із частиною 3 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію», поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у статті 35.

⚠️ Тобто, поліцейський має право зупинити транспортний засіб лише з підстав передбачених частиною 1 статті 35 ЗУ "Про національну поліцію", а вимагати у водія пред'явлення ним документів виключно у випадках визначених частиною 1 статті 32 Закону "Про Національну поліцію". Один із випадків - "якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення".

? Колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду ⚖️ у постанові від 15.03.2019 року по справі № 686/11314/17 ? http://reyestr.court.gov.ua/Review/80481815, погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, застосовуючи з-поміж іншого п. 2 ч. 1 ст. 32 ЗУ "Про національну поліцію", дійшла висновку про те, що поліцейський не мав права вимагати від водія пред'явлення документів, оскільки останній не порушував ПДР України.

З повагою, адвокат Гагарський Артем Павлович! ?