Верховний суд вказав, хто відповідає за шкоду, завдану при наїзді на відкритий каналізаційний люк

9 декабря 2019

У справі № 639/2132/18 водій звернувся з позовом до КП «Харківводоканал» та КПСП по ремонту і будівництву автошляхів м.Харкова «Шляхрембуд» про стягнення шкоди.
Зазначив, що при наїзді автомобілем на люк колектора відбулось відкриття люку з подальшим перевертанням та пошкодженням транспортного засобу.
Суди першої та апеляційної інстанції мали різні думки щодо особи, яка є заподіювачем шкоди.

Остаточно вирішив спір Касаційний цивільний суд:
✔️ Власники доріг відповідають за безпечні умови руху на дорогах у їх віданні (ч.1 ст.24 ЗУ «Про дорожній рух»).
✔️ Вимоги до експлуатаційного стану доріг встановлює ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
✔️ Люки оглядових колодязів повинні відповідати ГОСТ 3634. Відхилення висотної позначки кришки люка щодо рівня покриття проїзної частини не може перевищувати 1,0 см (п. 3.1.7 ДСТУ 3587-97).
✔️ Утримання дорожніх об'єктів у державній власності здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління «Укравтодору», а тих, що у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями (п.2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони). 

❗️ Отже, КЦС визначив, що саме КПСП по ремонту і будівництву автошляхів м.Харкова «Шляхрембуд» є балансоутримувачем дороги, де сталась ДТП, має здійснювати постійний контроль за станом дороги і каналізаційних споруджень на ній. Допущена ним бездіяльність є правовою підставою для відшкодування майнової шкоди позивачу.